Eleventh Annual Willem C. Vis
International Commercial Arbitration Moot
2003-2004

Pieter Sanders Award
best memorandum for Claimant

First Place
University of Heidelberg
University of Zurich

Third Place
University of Cologne

Honorable Mention
Bucerius Law School
Campbell University
Columbia University
University of Freiburg
University of Ljubljana
Loyola University, Chicago
University Panthéon-Assas (Paris 2)
Queen Mary, University of London

Werner Melis Award
best memorandum for Respondent

First Place
National University of Singapore

Second Place
Columbia University

Third Place
University of Pittsburgh
University of Texas

Honorable Mention
University of Cologne
University of Copenhagen
University of Freiburg
Loyola University, Chicago
University of Rijeka
University of Technology, Sydney


Martin Domke Award
best oral advocate in the General Rounds

First Place
Alexey Konovalov, Mari State University

Second Place
Nawel Bailey, McGill University
Dominic Müller, University of Heidelberg
Metka Potocnik, University of Ljubljana

Honorable Mention
Amy Awad, University of Ottawa
Bethany Biesenthal, John Marshall Law School
Warren T. Burns, Tulane University
Stephen Curran, McGill University
Rebecca Finkelstein, University of New South Wales
Philipp Fischer, University of Geneva
Marlies Fischer-Albrand, Bucerius Law School
Brendan Foley, Honorable Society of King´s Inns
Mark Garavaglia, Southern Methodist University
Alexander Gelski, University of New South Wales
Joan Felice Hofmann, University of Heidelberg
Veronica L. Jackson, University of Texas
Benjamin Jellis, Monash University
Amila Kulasinghe, University of London
Philippe Le Gourrierec, University
Panthéon-Assas (Paris 2)
Ming-Chu Li, University of Hong Kong
Aditi Mittal, National Law School of India
Jon-Nathaniel Nair, National University of Singapore
Alexander Neumann, Humboldt University zu Berlin
Daniel E. Nordby, University of Florida
Jaime Pacheco, University of the Pacific
Raluca Papadima, University Panthéon-Assas (Paris 2)
Anca Paraian, University Panthéon-Sorbonne (Paris I)
Brian Parker, Northwestern University
Tanja Petelin, University of Ljubljana
Branimir Puškaric, University of Zagreb
Paula Fog Ramirez, University of Copenhagen
Lucas Rothaar, Loyola University, Chicago
Scott Rothwell, Stockholm University
Raghavendra Shankar, National Academy
of Legal Studies and Research
Burks Smith III, Stetson University
Wei Kiat Sun, University of British Columbia
Jessica Swanwick, Deakin University
Tala Zarnaz Zarbafi, Osgoode Hall Law School

Frédéric Eisemann Award
prevailing team in orals

First Place
Osgoode Hall Law School

Second Place
Victoria University of Wellington

Third Place
University of Ottawa
University of Freiburg

Finalists
University of Aarhus
Bucerius Law School
Deakin University
University of Florida
Georgetown University
Griffith University
Harvard University
University of Heidelberg
University of Hong Kong
Honorable Society of King's Inns
Humboldt University zu Berlin
John Marshall Law School
University of Ljubljana
Loyola University, Chicago
Loyola Law School, Los Angeles
Macquarie University
McGill University
Monash University
National Academy of Legal Studies and Research
National Law School of India
University of New South Wales
University of the Pacific
University Panthéon-Assas (Paris 2)
University of Panthéon Sorbonne (Paris 1)
University of Pittsburgh
National University of Singapore
University of Texas
Tulane University


Pace Law School Institute of International Commercial Law - Last updated updated April 26, 2004

Comments/Contributions